Publicita

Projekt Inteligentní město se rozjíždí

Projekt Inteligentní město, zabývající se zkvalitňováním řízení veřejné správy, se rozjíždí. Díky finanční podpoře, kterou získala firma M.C.TRITON z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost MPSV České republiky, číslo prioritní osy 4.5a 1, Mezinárodní spolupráce, má za sebou tento projekt úvodní dva měsíce realizace. Během této doby se udála řada aktivit, jejichž dílčí výstupy a průběh jsou popsány v následující krátké zprávě.

Úvodní WS v Praze Koncem května proběhlo v Praze první pracovní jednání s partnery projektu. Město Bad Neustadt an der Saale reprezentoval starosta Bruno Altrichter a tajemník úřadu, dalšího partnera projektu město Třinec zastupoval např. místostarosta Ivo Kaleta. Účastníci se seznámili s cíli a strategií projektu, vyměnili si informace k danému tématu, stanovili východiska a představili své zkušenosti se systémy řízení veřejné správy s akcentem na odlišnosti obou zemí, na jejich klady a zápory. Obě města jsou svojí povahou velmi rozdílná a i tento fakt umocňuje některé rozdílné přístupy k řízení města, které nejsou způsobeny pouze rozdílností zemí. Mezi hlavní rozdíly například patří odlišný způsob volení starosty a jeho volební období. V Německu je starosta politicky nezávislý a je přímo volen občany. Zároveň i často zmiňovaná angažovanost občanů se na první pohled jeví daleko silnější v Německu než na severu Moravy.   Dotazníkové šetření Na základě závěrů z pracovního jednání v Praze byl navržen dotazník zaměřený na oblasti řízení města a vedení MěÚ. Dotazník byl elektronicky rozeslán na 370 starostů a tajemníků v České republice a prostřednictvím našeho partnera společnosti IFOK na obdobné množství vedení měst v Německu. V těchto dnech probíhá vyhodnocení získaných dat. V ČR dosáhla návratnost 10%.

Pracovní setkání v Německu Koncem měsíce června bylo uspořádáno 2denní pracovní setkání v Bad Neustadtu. Detailnější poznání fungování řízení německých měst dává tušit, že cílová metodika Standard Inteligentního města bude inspirací nejen pro česká města, ale i pro německá. Navzdory velmi propracovaným finančním plánům německých měst bylo mírným překvapením chybějící zpracování strategie a strategických cílů města, jak je tomu v mnohých českých městech. Naplňování těchto strategických plánů je otázkou jinou. 

Bližší informace o projektu Inteligentní město Více informací o projektu, jeho náplni, ale i výsledky průzkumu, které by měly být zveřejněny do konce srpna je možno nalézt na webových stránkách projektu – www.inteligentnimesto.cz.

Ing. Sylva Kováčiková, Ing. Petr Sára M.C.TRITON